از آشپزی لذت ببریم !

تبلیغات

تبلیغات

زمان تهیه: ۳۰ دقیقه | زمان پخت: ۱ ساعت | برای ۴ نفر


مواد لازم:

 

ورقه لازانیا: ۱۲ عدد
گوشت چرخ کرده: ۲۲۵ گرم
پیاز خردشده ۱/۴ پ
گوجه فرنگی رنده شده:۷۵۰ گرم
سیر رنده شده: ۳ حبه
ریحان تازه خرد شده یا ریحان خشک: ۳ ق غ
آویشن: ۱/۲ ق چ
نمک و فلفل: به اندازه دلخواه
تخم مرغ: ۱ عدد
جعفری خرد شده: ۳ ق غ
پنیر موتزارلا: ۲.۵ پیمانه
پنیر پارمزان: ۳/۴ پیمانه
پنیر رومانو (یا پارمزان):  ۱/۳ پ
روغن زیتون: ۴ ق غ


 

لازانیا لقمه‌ای سیرسور

رومانو پنیری است با بافت سخت و طعم تند و نمکی که هم از شیر گاو تهیه می‌شود و هم از شیر گوسفند و بز. قبلا کاله این پنیر را تولید می‌کرد اما الان تولید آن متوقف شده‌است. می‌توانید به جای آن از پارمزان استفاده کنید.

یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را در تابه‌ی نچسب بریزید و روی شعله متوسط قراردهید. گوشت را روی روغن بریزید و پیاز را هم اضافه کنید. مخلوط را هم بزنید تا رنگ گوشت برگردد. اگر روغن جمع شده بود روغن گوشت را جدا کنید. گوشت را حدود 5 ثانیه در غذاساز بریزید. گوشت را به تابه برگردانید و گوجه‌فرنگی، سیر، ریحان خرد شده، آویشن و یک قاشق روغن زیتون اضافه کنید و هم بزنید. نمک و فلفل بزنید، در تابه را بگذارید و بر روی حرارت کم بگذارید تا گوشت بپزد.
ورقه‌های لازانیاها را با یک قاشق غذاخوری نمک و یک قاشق غذاخوری روغن زیتون در آب جوش بریزید تا نیم پز شود. بعد آن‌ها را از آب درآورده روی کاغذ روغنی یا سینی نچسب پهن کنید.
پنیر ریکوتا، تخم مرغ و نمک و فلفل را مخلوط کرده با یک چنگال کمی هم بزنید سپس جعفری را اضافه کنید ۲ فنجان موتزارلا اضافه کنید. ۱/۲ فنجان پارمزان و ۱/۳ فنجان رومانو را هم اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.
مخلوط پنیرها را روی ورقه‌های لازانیای پخته پخش کنید. روی هر لازانیا یک قاشق سس گوشت هم اضافه کنید و هر ورق لازانیا را مانند رولت بپیچید.
رول‌ها رادر ظرفی که می‌خواهید در فر بگذارید به گونه‌ای بچینید که لبه رول‌ها زیر باشد. روی رول‌ها را با بقیه سس گوشت بپوشانید. نیم فنجان موتزارلا و 4/1 فنجان پارمزان باقیمانده را روی رول‌ها بپاشید. ظرف را با ورقه آلومینیوم بپوشانید و به مدت 25 دقیقه در فر که از قبل روی ۱۹۰ درجه سانتیگراد گرم شده قرار دهید.

نوش جان!